O niektorých krajinách vieme veľa, o iných niečo tušíme a sú aj také, ktoré sú stále zahalené akýmsi tajomným rúškom. Jednou z takých krajín je nepochybne Azerbajdžan. Jeho brehy obmývané Kaspickým morom plným ropy som mala možnosť navštíviť pred pár týždňami.

Azerbajdžan je krajina príležitostí a dobrodružstiev. S ukrývajúcou sa legendou za každou budovou, ukrývajúcou sa históriou za každou generáciou, krásy krajiny všade naokolo, ktoré sa prepletajú s modernou Európou … Azerbajdžan Vám jednoducho vyrazí dych a budete sa chcieť znovu a znovu vrátiť.

Hlavné mesto Azerbajdžanu je najväčšou a najviac kozmopolitnou metropolou južného Kaukazu. Len naozaj málo miest na svete sa mení tak rýchlo a nikde inde v Euroázii nie je vidieť zmes východu a západu v takom pokoji bez chaosu v jednom celku.  Ako Baku sa stáva rozhodujúcim centrom pre medzinárodný ropný priemysel, vláda míňa miliardy na futuristický realitný vývoj a na kultúrne zaujímavosti. Dnes sa toto kozmopolitné mesto dvoch miliónov obyvateľov cíti dynamické a mladistvé.

Ľudia sú už na prvý pohľad veľmi priateľskí, dohovoríte sa viac rusky ako anglicky, ale najradšej hovoria vlastným jazykom Azeri. Ten sa dá prirovnať k turečtine.

Staré ale v dobrom stave pojazdné Lada autá, majiteľmi nablýskané staré Mercedesy, najnovšie autá najvyšších tried od výmyslu sveta, leské sklenené veže, sovietské bytové bloky, skvostné architektonické budovy. Treba si tu všímať rôzne detaily, vyrezávané okenice, zdobené dvere alebo krásne staré balkóny vyčnievajúce do ulice. Všade naokolo je cítiť, ako sem na južný Kaukaz zavial vietor kúsok Orientu. Síce je Azerbajdžan islamská krajina, človek tu skôr ako na čaj či kávu narazí na alkohol. Pivo, víno, vodku …

V elegantnom modernom centre Baku nájdete čisté pešie zóny lemované stromami, preplnené exkluzívnymi obchodmi rozličných svetových značiek, štýlových reštaurácií, kaviarní. Nevedela som sa ubrániť pocitu, že odrazu nie som v Azerbajdžane, ale práve som sa ocitla vo Francúzsku či Taliansku. Medzi stĺpmi kolonády posedávajú ľudia, či mladé páry a oproti sa za zeleným trávnikom dvíhajú hradby mesta. Najprestížnejší bulvár je promenáda lemujúca popri Kaspickom mori, ktorá sa zapĺňa v podvečerných hodinách. Práve tu je jej dominantou Národné námestie vlajky, na ktorom sa vyníma 162 metrový stožiar s azerbajdžanskou vlajkou úctyhodných rozmerov 70 x 35 metrov.

Za hradbami plynie život starého mesta akosi pomalšie. Netreba zabúdať, že staré mesto Baku bolo spolu s palácom Shirvanshahs a vežou Maiden Tower zaradené do UNESCO pamiatky v roku 2000.

Len pár krokov od Starého mesta, Four Seasons Baku Hotel sa môže pochváliť najlepšou polohou, priamo s výhľadom na promenádu Kaspického mora na Neftchilar Avenue, najprestížnejší bulvár Baku, na rohu Azneft námestia a najvýznamnejšej križovatky. Nájsť relaxáciu v krásnej záhrade alebo vo wellness hotela, zaplávať si v átriu s presklenou strechou, užiť si najchutnejšie jedlo hotelovej reštaurácie – to všetko Vám ponúka Four Seasons Baku.

Napíšte komentár